Her er filmene som har premiere på Krona Kino i romjula.

Sjekk hele kinoprogrammet her.

Sonja

Premiere 25. desember. Drama 1 t. 57 min.

Sonja er filmen om Sonja Henie, tidenes største kunstløper, som bestemmer seg for å dra til Hollywood i 1936 og bli filmstjerne. Hennes første film, One In a Million, topper Box Office samme år, og slik skal det fortsette i lang tid framover. Nye filmer, halsbrekkende koreografier, spektakulære skøyteshow, endeløse fester, alltid omringet av kjærester, beundrere, venner og familie.

En endeløs opptur … Men så skjer det. Sonja blir eldre. Hun er ikke søt lenger. Publikumstallene synker, filmselskapene trekker seg. Hvordan skal hun slå seg opp denne gangen?

Ine Marie Willmann spiller Sonja Henie. Hun gikk ut av Teaterhøgskolen våren 2011, og har hatt en rekke store roller ved teatre rundt i Norge, bl.a. som Anne Frank i oppsetningen Anne Franks dagbok på Den Nationale Scene i Bergen i 2013, og i Riksteatrets oppsetning av Anna Karenina i 2011. Willmann mottok Amandaprisen for beste kvinnelige skuespiller i 2015 for sin rolle i spillefilmen De nærmeste, også denne regissert av Anne Sewitsky. I 2016 mottok hun Gullruten i klassen beste kvinnelige skuespiller for sin rolle i krimserien Det tredje øyet (TV2).

I øvrige roller har vi Eldar Skar (Okkupert, Mammon) som broren Leif Henie, Pål Sverre Hagen (Kon-Tiki, Valkyrien) spiller Niels Onstad og den irske skuespilleren Valene Kane (The Fall, Star Wars: Rogue One) spiller Sonjas personlige assistent Connie.

Regissør Anne Sewitsky er utdannet ved Den norske filmskolen på Lillehammer, og Sonja er hennes fjerde spillefilm. I 2011 mottok hun prisen for beste film ved den prestisjefylte filmfestivalen i Sundance for debutfilmen Sykt lykkelig (2010), og hennes andre spillefilm Jørgen + Anne = sant (2011) ble en kritiker- og publikumssuksess, og ble vist ved filmfestivalen i Berlin. Spillefilmen De nærmeste (2015) ble vist på festivaler både i Sundance og Toronto. Hun har også regissert en rekke dramaserier, blant annet Monster (NRK 2017).

Kjøp billetter til Sonja her. 

Se traileren her:

Mary Poppins vender tilbake

Premiere 25. desember. Eventyr / Familiefilm / Musikal 2 t. 10 min. Tillatt for alle

Mary Poppins er tilbake igjen hos familien Banks.

I Disney sin oppfølger «Mary Poppins vender tilbake» får vi høre helt ny originalmusikk når vi møter igjen Mary Poppins, som denne gangen skal hjelpe en ny generasjon av familien Banks med å finne tilbake til gleden og leken i livet. Emily Blunt («The Quiet Place», «The Girl on the Train») spiller den praktfulle og perfekte barnepiken, som med sine unike og magiske evner kan gjøre enhver oppgave til et uforglemmelig, fantastisk eventyr. Lin-Manuel Miranda («Hamilton» «Moana») spiller hennes venn optimisten Jack, som tenner lyktene og bringer lys og liv ut i Londons gater.

PL Travers introduserte verden til sin «ikke-noe-tull»-barnepike for første gang i sin bok «Mary Poppins» fra 1934. I sine etterfølgende eventyr ble imidlertidig Mary Poppins kun nevnt ved noen få anledninger…..inntil nå. I «Mary Poppins vender tilbake» hentes magien og rikdommen fram fra PL Travers magiske bokunivers.

Filmen finner sted under depresjonen i London på 1930-tallet, 24 år etter hendelsene i den første filmen. Michael Banks jobber for samme finansinstitusjon som sin far og lever fortsatt på 17 Cherry Tree Lane med sine tre barn, Annabel, John og Georgie og deres husholderske Ellen. Jane Banks følger sin mors fotspor og jobber for arbeidernes rettigheter og gir en hjelpende hånd til Michaels familie. Når familien opplever et tap, returnerer Mary Poppins med sine magiske evner og med hjelp av Jack bringer de glede og leken tilbake til hjemmet i Cherry Tree Lane.

Kjøp billetter til Mary Poppins Vender Tilbake her. 

Se traileren her:

Aquaman

Premiere 25. desember. Action / Eventyr / Fantasy 2 t. 23 min. 12 år

«Aquaman», med Jason Momoa i tittelrollen, er filmen om historien til Arthur Curry som er halvt menneske, og halvt havmann.

Et actionfylt eventyr i den visuelt fantastisk undervannsverdenen, Atlantis, i de syv hav. Vi blir med på reisen gjennom hans liv – en spennende historie som ikke bare vil tvinge ham til å konfrontere hvem han egentlig er, men også om han er verdig tittelen han ble født til å være … en konge.

Kjøp billetter til Aquaman her. 

Se traileren her:

Troll – Kongens hale

Premiere 25. desember. Animasjon / Eventyr / Familiefilm 1 t. 25 min. 6 år

Den unge trollprinsen Trym må forlate trolldalen Ervod for å redde sin far, Kong Grom, som er blitt forvandlet til stein og har mistet halen sin.

For å klare dette får han bare to dager, eller så tar hans onde onkel, Grimmer, over makten i trolldalen. Trym og vennene hans, den tohodede Jutul og trolljenta Freia, legger ut på en farlig men eventyrlig reise i en magisk trolleverden for å hente Kongens hale, redde livet hans og gi trollriket tilbake til sin rettmessige Konge.

Kjøp billetter til Troll – Kongens hale her. 

Se traileren her:

Kapernaum

Premiere 25. desember. Drama 2 t. 6 min. 12 år
Cannes-vinner som treffer rett i hjertet

En rettssal i Beirut, Libanon.
Zain, en 12 år gammel gutt, står ansikt til ansikt med dommeren.
Dommeren: Hvorfor saksøker du dine egne foreldre?
Zain: For å ha satt meg til verden.

Zains håpefulle, gripende historie gir en stemme til de mange barna som faller utenfor.

Kapernaum var en landsby i Galilea, og på fransk er det et begrep for kaos og rot.

“Raw dramatic power” – SCREEN
“A splendid addition to the ranks of great guttersnipe dramas” – VARIETY
“Soulful, wounded-eyed preteen taking the lead” – THE WRAP
“A stunning and emotionally devastating piece of cinema that can be favorably compared to everyone from De Sica to Truffaut to even Danny Boyle” – DEADLINE
“An arresting look at crushed innocence” – THE GUARDIAN
“Sensational” – THE TELEGRAPH

Kjøp billetter til Kapernaum her. 

Se traileren her:

 

Anniken Tangerud

Jeg har jobbet som redaktør, journalist og webansvarlig, og har 16 års erfaring i web- og mediebransjen med en 8,5 års høyere utdannelse.

Se alle innlegg